Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i szkoleniach.

Jak poprawnie dezynfekować narzędzia i sprzęty kosmetyczne?
Jak poprawnie dezynfekować narzędzia i sprzęty kosmetyczne?

Każdy z nas korzysta z narzędzi kosmetycznych. Nawet jeśli ktoś nie chodzi do salonu kosmetycznego, to obcina paznokcie, wycina zrogowaciały naskórek czy używa pilnika. Wszystkie te zabiegi wymagają zastosowania przyrządów kosmetycznych, na których zbierają się pewne pozostałości, a wraz z nimi bakterie i grzyby. Co zrobić, żeby się nie roznosiły? Po każdym użyciu należy czyścić narzędzia. Samo mycie to za mało - konieczna jest także dezynfekcja przyrządów kosmetycznych. Jakie sprzęty dezynfekować i jak to robić? Podpowiadamy.

Kiedy powinna odbyć się dezynfekcja sprzętu?

Oczyszczanie dotyczy różnego rodzaju narzędzi. Inaczej przebiega dezynfekcja sprzętu medycznego, a inaczej dezynfekcja przyrządów kosmetycznych. O te pierwsze należy szczególnie dbać, gdyż mają bezpośredni kontakt z krwią pacjenta lub jego śliną (w przypadku przyrządów dentystycznych). W salonie kosmetycznym również może się to zdarzyć. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych narzędzia mają kontakt ze skórą, a czasem także krwią. Wówczas należy bezwzględnie poddać taki sprzęt dezynekcji i sterylizacji. Odpowiednie czyszczenie przyborów kosmetycznych jest warunkiem koniecznym do tego, aby zabiegi upiększające były w pełni bezpieczne. Również w domu powinna być robiona dezynfekcja. Sprzęt, z którego korzystamy, podlega takim samym regułom, jak ten w salonach kosmetycznych. W szczególności osoby, które mają problemy skórne, muszą dbać o wykorzystywane przybory. Dezynfekcja pozwoli szybciej pozbyć się kłopotów i zapewni pełne bezpieczeństwo.

Dezynfekcja przyrządów kosmetycznych ważna dla zdrowia

Każda zanieczyszczona powierzchnia, która ma kontakt ze skórą, powinna być czyszczona, w szczególności przed kontaktem z uszkodzonym naskórkiem. Na brudnych narzędziach znajdują się bakterie i drobnoustroje, które przez skórę wnikają do organizmu i mogą wyrządzić szkody. Zabiegi kosmetyczne wykonuje się przecież dla przyjemności i pięknego wyglądu, co jest uniemożliwione przez mogące się pojawić infekcje. Aby ich uniknąć, konieczna jest dezynfekcja i sterylizacja przyrządów kosmetycznych. W salonach urody musi być ona wykonywana po każdym użyciu, by można było przeprowadzić zabieg u kolejnego klienta. W domu większość osób dezynfekcję robi rzadziej. Jednak to, że z danego przyrządu korzysta tylko jedna osoba, nie oznacza, że nie powinien być on dezynfekowany. Zwłaszcza gdy mamy problemy ze skórą lub paznokciami. Gdy pojawiają się choroby, takie jak grzybica, dezynfekcja sprzętu jest niezbędna. W czasie wykonywania zabiegu na chorym paznokciu przenosimy grzyby na cążki, frezy czy pilnik. Bez dezynfekowania tych narzędzi bardzo ciężko będzie pozbyć się problemu, ponieważ podczas kolejnego zastosowania przeniesiemy drobnoustroje z powrotem na paznokcie.

Dezynfekcja to sprzęt wolny od drobnoustrojów

Wielu osobom wydaje się, że mycie narzędzi po zabiegu kosmetycznym wystarcza. Otóż pozwala ono pozbyć się jedynie powierzchownego brudu. Dezynfekcja przyrządów kosmetycznych daje lepsze efekty - usuwa z narzędzi wszelkie bakterie i grzyby, a także zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasz sprzęt jest bezpieczny i możemy użyć go po raz kolejny. Zawsze jest to ważne, nie tylko w salonach kosmetycznych. W warunkach domowych, jeśli chcemy dbać o paznokcie, to powinniśmy dbać również o jakość i estetykę stosowanych przyborów. Do tego wymagana jest regularna dezynfekcja przyborów kosmetycznych. To ona zapewnia zdrowe i wspaniale wyglądające paznokcie. Do ich uzyskania nie wystarczy regularne obcinanie czy odżywianie. Wszystkie zabiegi upiększające powinno się wykonywać zdezynfekowanym sprzętem. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że żadne bakterie nam nie zagrażają.

Sterylizacja i dezynfekcja przyrządów kosmetycznych

Zarówno sterylizacja, jak i dezynfekcja to działania mające dokładnie oczyścić sprzęt z drobnoustrojów. Wykonuje się je jednak inaczej, bo niszczą inne formy drobnoustrojów. Podczas dezynfekcji usuwa się żywe mikroorganizmy. Aby pozbyć się ich form przetrwalnikowych, wykonuje się sterylizację. Z tego względu częściej przeprowadzana jest w szpitalach i gabinetach medycznych. Tam bowiem narzędzia muszą być wyjątkowo czyste, a sterylizacja zapewnia jałowość powierzchni. A gabinety kosmetyczne? Czy w nich można odpuścić dbanie o higienę? Absolutnie nie! W trakcie zabiegów kosmetycznych, w szczególności usuwania naskórka, może dojść do uszkodzenia skóry i pojawienia się krwi. Przeniesienie jej na skórę kolejnego Klienta jest niehigieniczne, a czasem wręcz niebezpieczne. W takiej sytuacji bezwzględnie trzeba poddać narzędzie dezynfekcji i sterylizacji. Po zabiegach bez dodatkowych uszkodzeń również powinna być wykonana dezynfekcja i sterylizacja przyrządów kosmetycznych, aby uniknąć przeniesienia chorób paznokci i skóry.

Dezynfekcja przyrządów kosmetycznych na wyższym poziomie

W gabinetach kosmetycznych proste metody mogą nie wystarczyć. Czasem potrzeba szybko zdezynfekować narzędzia, aby przyjąć kolejną osobę. Z tego względu w salonach piękności często stoją autoklawy i myjki ultradźwiękowe, które wykonują sterylizację na najwyższym poziomie. Taka dezynfekcja przyrządów kosmetycznych to gwarancja jakości i czystości. Dzięki niej możemy cieszyć się pięknymi paznokciami bez obaw o rozprzestrzenianie się bakterii wywołujących infekcje. Jeśli więc prowadzisz własny gabinet, o dezynfekcji narzędzi kosmetycznych nie możesz zapominać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
*/
Sklep internetowy Shoper.pl